Еженедельник "MediaPost"
http://www.media-objektiv.com/:: Прожект ::

Увічнити те, чого не має бути


“Плакат на екологічну тему? ОК. Спішать дизайнери в свої залізобетонні будинки, проходять по холодній плитці коридору до своєї гіпсокартонної студії, підходять до ламінованого столу, вмощуються на м’яких пінополіуретанових кріслах і, обпершись на поліпропіленові підлокітники, пластмасовими мишками малюють траву і дерева”. Приїздять до Харкова. Демонструють свої “Чорнобилі” - чого не має бути: квіти із пластикових стаканчиків, дерева, що облітають жовтими радіаційними значками, збережений на дискеті метелик... За 15 років трієнале “4-й блок” Харків зібрав унікальну колекцію робіт найвідоміших дизайнерів світу. Кажуть, їй позаздрили б навіть Лондонська галерея “Тейт” чи центр “Помпіду”. Наступним кроком асоціації дизайнерів-графіків стане будівництво Дизайн-центру мистецтв екологічної спрямованості, аналогів якому нема у світі.

Новий архітектурний проект, як і трієнале, буде названо у пам’ять про сумнозвісний четвертий блок чорнобильського атомного реактора. Мета - увічнити те, що не повинно більше по­вторитися. Така концепція зобов’язала архітекторів виявити максимум розумної любові до природи, використавши енергозберігаючі технології. ЗАТ “Харківенергоремонт” планує поселити Центр мистецтв у стінах уже існуючої будівлі по провулку Театральному, 11/13, а от дах доведеться робити новий: за задумом Юрія Спасова, архітектора та автора проекту, Центр розміститься на двох нових добудованих поверхах і до нього ввійдуть галереї, сховища, бібліотека, творчі майстерні, кафе і книгарня.

“Створення подібних комплексів не дивина сьогодні, - говорить директор ЗАТ “Харківенергоремонт” Олександр Бендус. - Ми використаємо виставку унікальних плакатів “4-й блок” як магніт, який би притягував фанатиків мистецтва. Тут професійні дизайнери даватимуть майстер-класи, а молоді й невідомі художники зможуть зробити свої перші презентації. Це повинно бути місце, де люди прагнутимуть провести весь вихідний день, а під вечір їх би силоміць звідти випроваджували”.

За задумом авторів проекту, в Центрі концентруватимуться найкращі світові зразки екологічного плакату. По суті, це буде спробою створити інфраструктуру українського дизайнерського мистецтва, що допоможе міцніше зав’язувати зв’язки зі світовими культурними організаціями, інтегруватися у світовий творчий процес. Є і більш приземлені, хоч і досить конструктивні цілі: здаючи в оренду окремі площі Центру, можна швидко повернути вкладені у будівництво кошти. Будівля стане втіленням екологічних і водночас економних дизайнерських пошуків завдяки технологіям максимального енергозбереження. “Ми вже від’єдналися від тепломережі та запустили систему центрального кондиціонування та опалення”, - говорить Олександр Бендус. Оскільки головне призначення Центру - бути сховищем надзвичайно цінних дизайнерських робіт, то без систем, що регулюють мікроклімат, не обійтись. Частина південного фасаду буде зроблена із сонячних батарей. До “4-го блоку” планується добудувати панорамні ліфти та видові майданчики на даху: в хорошу погоду звідти можна буде побачити всю область, переконаний автор проекту Юрій Спасов.

Куратор міжнародної московської бієнале графічного дизайну “Золота бджілка” Олена Римшина називає харківську колекцію “4-й блок” унікальною, а зацікавленість світової громадськості самою трієнале - “фантастичною та навіть нелогічною”: провідні світові майстри готові приїжджати сюди, щоб задарма давати майстер-класи, на які у Нью-Йорку черга тягнеться через весь Манхеттен і за величезні гроші. Але у нас це нагадує не благодійництво, а скоріше схоже на вираз непідробного пієтету та співчуття до української трагедії.

За три роки у харківської трієнале з’явиться свій дім, і “Чорнобиль” стане ближчим. Щоб дивитися на блискучий плакат про кролика у протигазі чи сир, який “бажано вжити до” 26.04.86, і бачити. Чого не має бути. А далі так, як в енциклопедії сучасного плакатного мистецтва: “Люди вдихали запах паперу і свіжої фарби, то зітхаючи про долю планети, то захоплюючись графікою плакату. Потім хтось, повернувшись додому, поставить біля свого комп’ютера ще один кактус…”Анна Кузнєцова, для “MediaPost”